Emlékezetes: három hónappal ezelőtt érkezett a szenzációs bejelentés, hogy a legnagyobb tehetségnek tartott magyar tiniúszó a budapesti klubhoz szerződik, amely ezzel egy időben szerződtette trénerének az amerikai szakembert, aki Hosszú Katinkából a világ legjobb úszóját faragta.
Mivel Tusup köztudottan nem könnyű ember, sokan fogadni mertek volna arra, hogy nem lesz hosszú életű edző és 16 esztendős tanítványa kapcsolata, s a klubból érkezett hír őket látszott igazolni. Ugyanakkor a Honvéd elnöke, Gergely István bár elismerte az alapinformáció igazságtartalmát – „Vivien többet edz Hutkaival, mint Tusuppal” –, egész más megvilágításba helyezte a történéseket.
„Nem kétséges, Vivien óriási tehetség, de az olimpia óta sem fizikálisan, sem mentálisan nem volt ahhoz megfelelő állapotban, hogy meg tudjon felelni a követelményeknek, amiket az amerikai edzővel való közös munka igényel. Mi jól ismerjük Shane-t, értékeljük a teljesítményét, tisztában vagyunk vele, miben erős, de az is igaz, hogy olyan versenyzőkkel tud igazán eredményesen dolgozni, akik százszázalékosan elkötelezettek, mindent félre tudnak tenni a siker érdekében – magyarázza a kétszeres olimpiai bajnok pólós. – Hamar kiderült, hogy Viviennek a váltás – új klub, új uszoda, új edző, új, sokkal profibb háttér – túl nagy sokk volt, ezért az érdekeltekkel egyeztetve úgy döntöttünk , hogy egyelőre jobb egy kicsit „puhább” környezetbe helyezni, ezért készül most hetente négyszer Dani csapatával, de továbbra is Shane állítja össze a versenynaptárát, az éves edzéstervet, és hetente két alkalommal vele dolgozik Vivi."
A klubelnök még elmondta azt is, hogy önmagában a tehetség kevés a sikerekhez, rengeteg munkát el kell végezni, és – ez Milák Kristóf esetében már kiderült – nem mindenki esetében hatásos ugyanaz a mix.
„A Honvédban Vivien mindent megkap, amit egy profi sportklub nyújthat. Megfelelő szállás, világszintű uszoda, Shane és Dani mellett Zala György erőnléti edző is dolgozik vele, van megfelelően képzett masszőr, dietetikus, sportorvos és a csapat mögött mentorként ott áll a szövetség szakmai alelnöke, Selmeci Attila" – magyarázta Gergely.
Az is kérdés, hogy ha a tavalyi belgrádi Eb aranyérmese (1500 gyors) már eljut oda, hogy száz százalékig profi mentalitású sportoló lesz, akkor majd 0–24-ben fog Tusuppal dolgozni, vagy esetleg csak az olimpiákat, világbajnokságokat megelőző időszakokban.
„Talán ő és sokan mások is úgy gondolták, hogy a sikerek felé vezető úton könnyebben és gyorsabban tud majd haladni, de biztos vagyok benne, hogy előbb-utóbb megtalálják azt a mixet, amivel Vivien elérheti azokat az eredményeket, amikről a tehetsége alapján joggal álmodhat" – mondta a Honvéd első embere.
Ezt olvasta már?
„Dominik jó pár hónappal ezelőtt elárulta nekem” – nyárra jön a baba Szoboszlaiéknál
Férfi pólósaink szövetségi kapitánya is keretet hirdetett – mutatjuk a névsort