Története első kupagyőzelmére készült a Crystal Palace, amely korábban kétszer már eljutott az áhított cél kapujába az FA-kupában, ám 1990-ben és 2016-ban is alulmaradt a fináléban. A londoniaknak nem volt könnyű dolga, ha meg akarták törni a rossz szériát, ugyanis a hétszeres győztes Manchester City toronymagas esélyesnek számított a Wembleyben rendezett összecsapáson.
Pep Guardiola együttese egymást követő harmadik évben jutott el a döntőig, 2023-ban megnyerte a trófeát, tavaly viszont alulmaradt a városi rivális Manchester Uniteddel szemben. A katalán szakember a szombati találkozót megelőzően bizakodó volt, hogy az idény nagy részét sérülés miatt kihagyó Rodri esetleg visszatérhet, ám az orvosok végül nem adtak zöld lámpát a spanyol középpályásnak. Ott volt viszont a kezdőcsapatban az a Kevin De Bruyne, aki az idény végi távozása miatt az utolsó döntőjére készült a manchesteriek mezében.
A túloldalon Adam Wharton felépülésének örülhetett Oliver Glasner, az angol válogatott középpályás visszatérése nagy fegyvertény volt, mert kulcsszerep hárul rá a védekezésben és az ellentámadások indításában.
Nos, a mérkőzés elejének forgatókönyve tökéletesen megfelelt az elvártaknak, a City gyakorlatilag bepréselte ellenfelét a saját tizenhatosának belsejébe, és már a hatodik percben megszerezhette volna a vezetést, azonban Dean Henderson nagy bravúrral hárítani tudott Erling Haaland ösztönös mozdulatát követően.
Ahogy azt az idény folyamán megszokhattuk, a manchesteriek átmenetből igencsak sebezhetőnek bizonyultak, hiába domináltak a mezőnyben, a Crystal Palace gyakorlatilag az első lehetőségéből megszerezte a vezetést: a 16. percben gyors ellentámadás végén a jobb szélen megiramodó Daniel Munoz centerezett, az érkező Eberechi Eze pedig 11 méterről, kapásból Stefan Ortega jobb keze mellé lőtt (1–0).
Eze egymás után az ötödik mérkőzésén talált be a Crystal Palace mezében, erre Darren Ambrose 2009-es sorozata óta nem volt példa – akkor az angol középpályás hat meccsig jutott.
Henderson ezután kétszer is reflektorfénybe került, előbb a tizenhatoson kívül ért hozzá kézzel a labdához – a VAR-ozást követően végül megúszta a piros lapot –, majd néhány perccel később kivédte Omar Marmus tizenegyesét, és még Haaland nem túl jól eltalált ismétlésénél is résen volt.
A fordulás után már kevésbé örülhetett a VAR közbeavatkozásának a londoni együttes, Munoz gólját Ismaila Sarr leshelyzete miatt érvénytelenítették, így maradt az egygólos különbség.
Ahogy várható volt, De Bruynéék ezután teljesen beszorították a Palace-t, amely hősiesen védekezett, és hiába volt sok helyzete az „égszínkékeknek”, ezek nem voltak igazán jó minőségűek, így a tízperces ráadás végén elkezdődhetett a londoni ünneplés: a Crystal Palace története során először hódította el az FA-kupát, Glasner a második – illetve első teljes – angliai idényében trófeát nyert, és a lelátón könnyező szurkolókat, valamint a gyepen elterülve ünneplő játékosokat elnézve tökéletesen látható volt, hogy ezzel mekkora tettet vitt véghez.
Ezt olvasta már?
Hosszabbított a Liverpool védője
Enzo Maresca a Man. United elleni győzelem után: A tehetség önmagában nem elég
Szalah vallomása: Tíz százalék esélyt adtam arra, hogy maradok