Sir Alex Ferguson huszonhét éven keresztül irányította vezetőedzőként (1986–2013) a Manchester Unitedet, keménykezű edzői stílusa azonban ma már börtönbe juttatná a legendás skót menedzsert – állítja Patrice Evra, aki 2006 és 2014 között futballozott a klubnál.
„Ha Ferguson ma edzősködne, valószínűleg börtönben ülne. Esélytelen, hogy ne kerülne rács mögé a tetteiért. Tudják, hány játékost láttam sírni, mert rájuk ordított, és bármivel megdobálta őket, ami a keze ügyébe akadt?!”
– mondta Patrice Evra az SDS-podcastban. A folyamatos ellenfél- és játékvezető-zaklatással, valamint a játékosok hajszárítózásával fűszerezett Ferguson-féle keménység legendája máig él a köztudatban. Leghíresebb öltözői incidense talán a 2002–2003-as FA-kupa ötödik fordulójában történt, az Arsenal elleni vereség után. Ferguson heves vitába keveredett David Beckhammel, majd egy cipőt rúgott a korábbi angol csapatkapitány felé, akinek felrepedt a szemöldöke.
Evra szerint Ferguson győzni akarása nem korlátozódott a tétmérkőzésekre. Haragja még a fiatal Danny Welbeckre is kiterjedt, miután kihagyott egy büntetőt egy Szaúd-Arábiában játszott barátságos mérkőzésen.
„Wayne Rooney odaadta a labdát Welbecknek, aki viszont kihagyta a büntetőt. A meccs, ami egy negyvenöt perces barátságos mérkőzés volt, elveszett, de amikor bementünk az öltözőbe, Ferguson dühösen ordított: Welbeeeeeek! Mit képzelsz, ki vagy te?! Most kerültél be az első csapatba, és büntetőt rúgsz?! Mondtam neki, Főnök, hagyd már, ez csak egy barátságos... Be sem fejezhettem a mondatot, úgy rám ripakodott, mint még soha: Kuss legyen, te meg a barátságos meccsed!"
– mesélte a podcastban Evra, aki egyébiránt öt bajnoki címet és egy Bajnokok Ligája-győzelmet szerzett a Unitedben Ferguson irányítása alatt. Igaz ugyanakkor, hogy a skót szakemberrel a klub történetének egyik legsikeresebb időszakát élte, elvégre Ferguson 38 (!) trófeát nyert a csapattal, köztük 13 Premier League-címet, öt FA-kupát és két Bajnokok Ligája-serleget.
Az újonnan érkező játékosok elfogadták a United öltözőjének kegyetlen légkörét, a beilleszkedés azonban nem mindenki számára ment zökkenőmentesen, mert gyakran nemcsak Ferguson, hanem az idősebb csapattársak célpontjai is voltak. Jó példa erre az Anfielden lejátszott Liverpool elleni mérkőzés 2011-ben, amikor Jamie Carragher megúszta a kiállítást a Nani elleni durva belépője után. A stoplik okozta mély seb miatt Nanit hordágyon vitték le a pályáról, de néhány csapattársa dühbe gurult, amikor látta, hogy Nani sír. Evra szerint Paul Scholes csak annyit mondott, hogy „a francba”, amikor látta csapattársát könnyekben. Ferguson pedig odakiáltotta a portugál válogatottnak, hogy „Remélem, eltört a lábad, mert egy United-játékos nem sírhat Anfielden!”
Említett podcast-adás végén Patrice Evra elnézést kért korábbi viselkedéséért.
„Rossz emberek voltunk. Szeretnék bocsánatot kérni minden fiataltól, akik velünk edzettek. Állatok voltunk. A meccs után a következő napot vártuk, hogy megölhessük Nanit. Annyira gonoszak voltunk, hogy nem érdekelt minket, milyen állapotban van. Ha vérzel és sírsz, véged van, nem vagy a csapatunk tagja. Ferguson egy hetet adott neki, hogy felépüljön. A Manchester United WhatsApp-csoportjában még ma is rendszeresen előkerül a kép Naniról, ahogy sír Anfielden...”
A Premier League 37. fordulójának programja
Ezt olvasta már?
Mégsem a Bayern lesz a befutó? Florian Wirtz két Premier League-klubbal tárgyalt
Szoboszlai Dominik: A karrierem során most vagyok a legboldogabb
Robbie Keane döntésében közvetve Sir Alex Ferguson is segített